دفتر حضرت آیت الله علوی گرگانی؛

آیت الله علوی گرگانی دعوت حق را لبیک گفت

روح بلند و ملکوتی مرجع عالیقدر آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی به ملکوت اعلی پیوست.

پایگاه خبری وردنجان نیوز – آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع عظام تقلید و از اساتید خارج فقه حوزه علمیه قم در پی ضعف قوای جسمانی و پس از مدتی بستری شدن در بیمارستانی در قم، لحظاتی پیش به علت ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.

او در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ نیز به علت کسالت در بیمارستانی در تهران بستری و پس از انجام معالجات و بهبودی مرخص شده بود.

آیت الله سید محمدعلی علوی حسینی گرگانی زادهٔ ۱۳۱۸ نجف اشرف ،پدرش سید سجاد از عالمان و فقهای گرگان بود.

او در هفت سالگی به همراه خانواده  به ایران نقل مکان کرد. نزد پدرش ادبیات عرب را فراگرفت. در ۱۶ سالگی عازم سفر عتبات و حج شد و در بازگشت از حج قصد ماندن در نجف را داشت؛ اما به توصیه آیت الله حکیم به قم بازگشت.

این عالم وارسته  از شاگردان آیت‌الله بروجردی، امام خمینی، آیت‌الله گلپایگانی و آیت‌الله اراکی است.

این مرجع عالیقدر سال‌ها به تدریس و تحقیق در حوزه علمیه قم اشتغال داشتند و تربیت صدها محقق و تالیف ده‌ها اثر فاخر علمی از برکات ایشان است.

آیت‌الله علوی گرگانی دارای تألیفاتی در زمینه فقه، اصول فقه، حدیث و رجال است.

از ایشان آثاری چون توضیح المسائل (به زبان‌های فارسی و اردو)منهج الصالحین (رساله توضیح المسائل عربی)أجوبة المسائل یا پاسخ به جدیدترین استفتاءات (فقهی)منهج الناسکین (مناسک حج عربی).المناظر الناضرة فی أحکام العترة الطاهرة(فقه اجتهادی)نورالهدی (تعلیقه بر عروة الوثقی).گلچینی از انوار اخلاقی (برگزیده درس اخلاق‌های ایشان)به یادگار مانده است.

تعمیر بخشی از مسجد جامع گرگان، تأسیس و تعمیر چند مسجد در این شهر و مناطق اطراف آن، ساخت درمانگاه در روستای اَلَنْگ، ساخت حسینیه مهدی‌شهر سمنان و تأسیس صندوق قرض الحسنه هیئت فاطمیه تهران ازخدمات عام المنفعه این مرجع فقید تقلید است.

جزئیات مراسم تشییع و خاکسپاری آیت الله علوی گرگانی (ره)متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

انتهای پیام/م

عضویت در پیام رسانهای موبایلی پایگاه خبری وردنجان نیوز