راه توسعه معدنی از تخریب می‌گذرد؛

انفجار معدن سنگ باعث خسارت به منازل مسکونی در شهر وردنجان شد

وردنجان تبدیل به منطقه‌ای با عبور هر روزه کامیون‌های حامل سنگ معدنی، انفجارهای مهیب، چاله‌های بزرگ در کوه و دشت

به گزارش پایگاه خبری وردنجان نیوز؛ وردنجان که نامش با جبهه،جنگ،شهید گره خورده و مردمش به سخت‌کوشی شهرت دارند، یکی دو سالی است که سخت‌کوشی را برایش در بهره‌برداری از معدن تعریف کرده‌اند معدنی که مواهبش در زمین خدا، کارش برای کارگران سخت‌کوش و بی‌ادعا، عوایدش برای بهره‌برداران و پیمانکاران و تخریب‌ها و آسیب‌هایش برای مردم شهر وردنجان است.

زندگی در وردنجان سالیان سال آرام و بی‌صدا با کارگری وکشاورزی جریان داشت تا اینکه سر و کله بلدوزرها برای بهره‌برداری از معدن سنگ پیدا شد و حالا دوسالی هست که وردنجان با وارد شدن خسارت به خانه های مردم با انفجارهای معدن سنگ نگرانیهای زیادی ایجاد کرده است.

این افتخار و ظرفیت خیلی زود وردنجان آرام و بی‌دغدغه را به منطقه‌ای با عبور هر روزه کامیون‌های حامل سنگ، انفجارهای مهیب، چاله‌های بزرگ در کوه و دشت،  تبدیل کرد و حالا حتی جایی که روزگاری گوشه‌ای دنج برای گذران تفریحات بود، اتوبانی برای عبور و مرور کامیون‌های حامل مواد معدنی شده‌است.

نمی‌گوییم در حوزه معدن نباید کاری انجام شود زیرا بالاخره معادن بخشی از اشتغال و اقتصاد کشور را تامین می‌کنند اما می‌شود با رعایت برخی مسائل، از تخریب‌ها جلوگیری کرد ضمن اینکه نباید به توسعه اقتصادی به هر قیمتی فکر کنیم زیرا اگر هزینه‌های تخریب‌های زیست‌محیطی و دیگر آسیب‌هایی که به طبیعت تحمیل می‌شود را محاسبه کنیم، می‌بینیم که بهره‌برداری از معادن چندان هم صرفه اقتصادی ندارد.

صرف‌نظر از تخریبی که خود این معدن ایجاد کرده، جاده‌های دسترسی به این معدن که تا پیش از احداث جاده، قابل دسترسی نبودند و محلی امن برای حیات جانوری و گیاهی به شمار می‌رفتند، اکنون با یک خودرو نظیر پراید نیز قابل دسترسی هستند و این اقدامات زمینه نابودی حیات وحش را نیز فراهم می‌کند.

از سوی دیگر اغلب این جاده‌ها اختصاصی است و کامیون‌های حامل سنگ و دیگر خودروهای مرتبط با این معدن در این جاده‌ها با سرعت‌های بسیار بالا و غیرقابل کنترل عبور و مرور می‌کنند و سالانه تعداد زیادی از گونه‌های گیاهی را از بین می برند.

ودر پایان باید گفت انفجار در سنگ معدن شهر وردنجان مردم این شهر را کلافه کرده است و نزدیکی این معدن به منازل مسکونی و اتفجارهای پی درپی با حجم بالا علاوه بر خسارت به منازل مسکونی باعث ایجاد رعب و وحشت بین اهالی این شهر شده است ومردم شهر وردنجان از مسولین ذیربط خواهان رسیدگی به این موضوع هستند.

انفجار در معدن سنگ وردنجان

انفجار در معدن سنگ وردنجان

انتهای پیام/م