خطیب نماز جمعه شهرکرد:

برای مانع‌زدایی تولید باید اصلاحات در نظام مالی صورت گیرد

امام جمعه شهرکرد گفت: لازمه اجرای شعار سال کارهای زیربنایی مهم است، برای مانع‌زدایی باید اصلاحات در نظام مالی، بودجه و بانکی صورت گیرد‌.

به گزارش پایگاه خبری وردنجان نیوز از  شهرکرد ، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه  شهرکرد، اظهار داشت: یکی از زشت‌ترین عمل‌ها خلف وعده است، انسان باید به وعده خود عمل کند.

وی گفت: جامعه‌ای که اهل نماز و زکات باشد رستگار می‌شود، زکات تنها زکات واجب در هشت مورد نیست بلکه زکات به معنای تزکیه مال، سهیم کردن فقرا در اموال خود، صدقه و انفاق، خمس دادن در طول زندگی و مال را با دیگران صرف کردن است.

امام جمعه شهرکرد با اشاره به روز طبیعت، تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونایی طبعا مردم در روز طبیعت حضور نمی‌یابند‌. همیشه روز طبیعت است و باید همچنان جنگل، مزارع، درخت‌ها و کشت و کارها و… را صیانت کرد.

وی با اشاره به دهه بهداشت و نکوداشت مساجد، عنوان داشت: ماه ضیافت در پیش است، ماه رمضان بسیار مهم است و مساجد باید محیا شوند، محیا کردن مساجد توفیق است. مومن در عین حال که مسجد را تمیز نگه می‌دارد باید شرایط مسجد را برای تربیت و بالا بردن معرفت دینی مردم فراهم کند.

نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: متولیان، امام و هیئت امنای مسجد، فعالین در مساجد، معتمدین محلی باید نسبت به اقبال مسجد کار بیشتری انجام دهد.

وی گفت: امروز مساجد آنگونه که باید جایگاه خود را ندارند، محله‌ها نسبت به یک مسجد مسئول هستند، چرا نماز را در خانه بخوانند؟ جمعیت اندک در نماز جماعت در شان یک شهر مومن‌پرور نیست. اقبال به مساجد بیشتر شود که هم مردم و هم متولیان مسجد مسئول هستند که این نکوداشت مسجد است.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری با اشاره به ۱۸ فروردین روز سلامتی، مطرح کرد: سلامتی با رعایت امور بهداشت و تغذیه محقق می‌شود و هر دو این موارد وظیفه فردی و جمعی است.

نکونام بیان داشت: هرکسی به نوبه خود بهداشت را در پوشاک، مسکن، جامعه،  محل کار و ..‌. باید رعایت کند، از این مهمتر تغذیه بوده که امروز دغدغه عمومی جامعه ما است.

وی با تاکید بر تغذیه مناسب، خاطرنشان کرد: برنامه‌های تغذیه جهانی استثمار و استعماری است که با غذاها و نوع آن‌ها جمعیت را کنترل می‌کنند و جلوی رشد جمعیت را گرفته و انواع بیماری‌ها را تسری میدهند.

امام جمعه شهرکرد اظهار داشت: نظام غذا و دارو کشور مسئولیت سنگینی دارد که این دغدغه را برطرف کند، امروز حتی نان‌ها سالم نیستند چرا که معمولا سبوس آن‌ها گرفته شده و دیابت‌زا و بیماری آفرین هستند.

وی گفت: در میوه، درختان و ‌… به بهانه اصلاح، تصرفاتی وجود دارد که باید به این قضایا حساس شد، متولیان غذا و دارو مسئول تغذیه جامعه هستند و خود را محدود به امر و نهی مسائل جهانی نکنند. سلامت جان انسان‌ها اهمیت دارد که وابسته به بهداشت و تغذیه است، باید مراقب بود و دغدغه مردم را برطرف کرد.

نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان کرد: کسانی که می‌توانند تولیدات سالم برای جامعه داشته باشند وارد میدان شوند که آن‌ها را باید حمایت کرد لذا از کنار این مسئله نباید به راحتی گذشت.

وی با اشاره به شعار سال، بیان داشت: نامگذاری امسال دقیق بوده چرا که یکی از ضرورت‌های مهم است، از فردا کار رسمی‌تر آغاز می‌شود که همه دغدغه‌ها باید عملی کردن شعار سال باشد. لازمه اجرای شعار سال کارهای زیربنایی مهم است، برای مانع‌زدایی باید اصلاحات در نظام مالی، بودجه و بانکی صورت گیرد‌.

وی افزود: اصلاح قوانین برای تولید وضع شود و تولیدکنندگان به طور قانونی حمایت شوند همچنین راه صادرات باز شود، اکنون در صادرات به برخی از کشورهای همسایه مشکل وجود دارد.

امام جمعه شهرکرد گفت: نگاه مسئولان در انقلاب باید فراتر از غرب و شرق باشد چرا که جمهوری اسلامی ایران نه غربی و نه شرقی است بلکه این کشور دارای استقلال است. اگر دشمنی نباشد با همه دنیا می‌توان ارتباط گرفت اینکه برخی مصرّ ارتباط با غرب باشند با اینکه در جریان دشمنی‌ها هستند در شان این کشور نیست.

نکونام خاطرنشان کرد: ملاک تعامل سازنده، رعایت حقوق است که متاسفانه برخی نگاه صرفا غربی دارند و این بر تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی تاثیرگذار بوده لذا نگاه مسئولان مهم است. نگاه دولتمردان این کشور باید جمهوری اسلامی و استقلال نظام اسلامی باشد که در انتخابات همه باید به این نکته توجه کنیم.

نکونام در پایان خاطرنشان کرد: مصرف تولید داخلی باید سبک زندگی مردم شود و به آن اهمیت دهند، برای مصرف داخلی قوانین وضع شود و نظارت‌ها باشد تا شعار امسال جایگاه خود را پیدا کند.

انتهای پیام/م