محمدباقر قالیباف گفت:

تاکید رئیس مجلس بر توجه به مناطق محروم در بودجه‌های سالانه

رئیس مجلس شورای اسلامی در پیگیری مصوبات نظارت میدانی پارسال از استان چهارمحال و بختیاری، بر ضرورت توجه به استان‌های محروم تاکید کرد.

پایگاه خبری وردنجان نیوز –  محمدباقر قالیباف گفت: این توجه نخستین بار در بودجه ۱۴۰۰ با محوریت محرومیت زدایی از استان‌های محروم مانند استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، ایلام و… رقم خورد و باید همین رویکرد در بودجه سال ۱۴۰۱ نیز تکرار شود.

بودجه امسال و سال آینده این ظرفیت را دارد که از محل تبصره‌های ۱۴، ۱۶ و ۱۸ پیگیری‌های لازم برای توسعه و پیشرفت مناطق محروم نهایت بهره مندی انجام گیرد و این موضوع فقط نیازمند پیگیری در استان است.

رئیس قوه مقننه می‌گوید: پس از نظارت میدانی در استان چهارمحال و بختیاری، برای تکمیل طرح اتصال راه‌های ۲۵ هزار روستا و همچنین آبرسانی به ۷ هزار و ۱۳۸ روستا در یک دوره ۳ ساله اقدامات مهمی آغاز شده است.

به عنوان نمونه یک طرح راه سازی از حدود ۱۵ سال قبل تا به امروز هنوز به بهره برداری نرسیده و فقط در مرحله زیرسازی پیشرفت داشته است که آن هم با اولین بارش برف و کولاک تخریب و مجدد بودجه‌های سالانه صرف کار زیرسازی می‌شود، یعنی چرخه تکراری بدون نتیجه هر سال انجام می‌شود.

نباید فقط از ظرفیت بودجه‌های دولتی برای توسعه و آبادانی استان‌ها و تکمیل طرح‌های نیمه تمام استفاده کرد؛ این استان ظرفیت‌های بالایی در حوزه‌های مختلف دارد و باید با ایجاد انگیزه برای سرمایه گذار، زمینه را برای استفاده از اعتبارات غیردولتی نیز فراهم کرد.

لازم است در برخی طرح‌ها مانند طرح اتصال راه آهن چهارمحال و بختیاری به خوزستان نگاه ملی داشته باشیم؛ یکی از طرح‌هایی که سال آینده باید اعتبار ویژه‌ای برای آن در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در نظر گرفته شود، اتصال خط ریلی لردگان به استان خوزستان است.

این طرح باعث اتصال مسیر ریلی از استان اصفهان به خوزستان می‌شود و همه کشور از آن بهره مند می‌شوند.

اگر همین طرح در کنار اتصال راه جاده‌ای از اصفهان به خوزستان محقق شود، درآمد‌های استان متحول خواهد شد.

در این نشست حسین بامیری، امیرقلی جعفری بروجنی، قدرت الله حمزه شلمزاری و احمد راستینه هفشجانی نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری نیز پیش از رئیس مجلس، با اشاره به نظارت میدانی آقای قالیباف از استان چهارمحال و بختیاری به برخی مصوبات اجرا شده در استان اشاره و از رئیس مجلس تقدیر کردند.

انتهای پیام/م