پایگاه خبری وردنجان نیوز،

تجمع مردم چهارمحال و بختیاری برای رفع مشکلات آبی

بیش از یک هزار نفر از مردم چهارمحال و بختیاری با حضور در خیابان‌های انقلاب شهرکرد منتهی به چهارراه استانداری خواهان برطرف شدن مشکلات آب این استان هستند.

به گزارش پایگاه خبری وردنجان نیوز،معترضان به اجرای سیاست های وضع شده در حوزه آب استان چهارمحال و بختیاری مقابل ساختمان استانداری واقع در بلوار آیت الله کاشانی (ره) شهرکرد تجمع کردند.

شرکت کنندگان در این اعتراض مردمی با سردادن شعار‌های نظیر” اینجا چهارمحاله، بردن آب محاله”، “این آخرین پیامه، صبر ما هم تمامه” خواستار توقف طرح‌های غیر قانونی انتقال آب شدند.

معترضین همچنین دست نوشته و پارچه نوشته‌هایی با مضمون اینکه اجرای طرح‌های غیر قانونی انتقال آب موجب از بین رفتن استان چهارمحال و بختیاری خواهد شد در دست داشتند و از شورای عالی آب خواهان اجرای عدالت در تقسیم آب شدند.

چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

به دلیل تداوم خشکسالی های پیاپی در چهارمحال و بختیاری در حال حاضر ۱۸ هزار و ۴۹۳ نفر در ۶۸ روستای استان با تانکر، آبرسانی سیار می‌شود و این روستا‌ها در تمامی نقاط استان به ویژه در شهرستان‌های لردگان، خانمیرزا و اردل پراکنده شده است.

برخی از این روستا به سبب خشکیدگی مخازن آب و برخی از روستا‌ها به سبب نبود خطوط آبرسانی با تانکر آبرسانی سیار می‌شود.

خشکسالی‌هایی از سال ۱۳۸۶ در چهارمحال و بختیاری آغاز شده و پیامد‌های ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به‌ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

چهارمحال و بختیاری دارای ۱۰ شهرستان با نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت است که ۱۰۰ درصد مساحت این استان در سالجاری درگیر خشکسالی شده است.

 

انتهای پیام/ک