روحانی در جلسه ستاد مقابله با کرونا مطرح کرد؛

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شرط حضور در مراسم شب‌های قدر/ احتمال برگزاری حضوری سال تحصیلی جدید

رئیس جمهور گفت: حضور در شب های قدر مستحب ولی مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی واجب است.

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی پایگاه خبری وردنجان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: صدا و سیما و امکانات دیجیتالی کشور با همه توان مراسم شب های قدر را به سمع و نظر مردم برسانند و همه تلاش خود را انجام دهند تا مراسم معطر شب های قدر به منازل مردم کشیده شود.

روحانی با اشاره به اینکه براساس آمار و گزارش‌ها، رعایت اصول  بهداشتی از سوی مردم هنوز به طور متوسط  ۶۱ درصد است، گفت: این وضعیت بسیار خطرناک بوده و به این معنی است که با ادامه این شرایط از موج چهارم بیماری دیرتر خارج خواهیم شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم باید به بالای ۹۰ درصد برسد تا بتوانیم این بیماری را مهار و زنجیره ابتلا را قطع کنیم، اظهار داشت: باید نظارت‌ها بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی تشدید شود تا بتوانیم تا پایان هفته شاهد تبدیل وضعیت مناطق از قرمز به نارنجی باشیم.

وی یکی از نگرانی‌های ستاد ملی مقابله با کرونا را موضوع جهش های ویروس کرونا دانست و گفت: شواهد و قرائن نشان می‌دهد که ویروس کرونا به شکل ثابت باقی نمی‌ماند و ویژگی‌ها و شمایل جدیدی به خود می‌گیرد. همچنان که موج چهارم با ویروس انگلیسی شروع شد و این ویروس از مرز عراق وارد ایران شده و سراسر کشور را آلوده کرد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: این بیماری از لحاظ مرگ و میر و شرایط روحی، روانی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خسارات زیادی به مردم زده است. درحالی که همه این آثار سخت و دشوار می‌تواند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ایجاد نشود.

روحانی گفت: رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی در مرحله اول ظلم به خود انسان، سپس به خانواده و بعد از آن به کل جامعه است، لذا همه باید نسبت به مراعات موارد بهداشتی توجه و دقت بیشتری انجام دهند.

رئیس جمهور در ادامه واکسن را در کنار پیشگیری،‌ عامل مؤثری در خلاص شدن زودتر از ویروس کرونا معرفی کرد و گفت: امروز واکسن زدن بهتر از واکسن نزدن است. واکسن می‌تواند شرایط را مقداری بهتر کند و در حفظ جان مردم و قطع زنجیره بیماری مؤثر باشد.

وی با تأکید بر اینکه دولت با وجود همه مشکلات موجود از لحاظ تامین و نقل و انتقال ارز،  مصمم به خرید واکسن مورد نیاز کشور است، اظهار کرد: درست است که در وین مذاکرات پیشرفت‌های خوبی به همراه داشته ولی هنوز در تحریم هستیم و موانع گذشته همچنان پیش روی ما قرار دارد. اما برغم همه این مشکلات، دولت ارز مورد نیاز را تأمین کرده و جابجایی و نقل انتقال آن انجام می‌شود و امروز شاهد ورود محموله‌های واکسن به کشور هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به اتمام واکسیناسیون کادر درمان و مدافعین سلامت به عنوان گروه اول دریافت کنندگان واکسن، اظهار داشت: واکسیناسیون گروه دوم (سالمندان و بیماران زمینه‌ای)، هم آغاز شده و امیدواریم تا اواخر خرداد واکسیناسیون این گروه نیز به اتمام برسد. بی‌تردید صاحبان مشاغلی هم که با مردم زیاد سر و کار دارند، نسبت به دیگران در دریافت واکسن تقدم خواهند داشت.

روحانی همچنین تصریح کرد: مردم مطمئن باشند نسبت به واردات واکسن خارجی و حمایت از تولید واکسن داخلی با همه قدرت و توان تلاش خواهیم کرد و هدف ما این است که مردم زودتر از واکسن بهره‌مند شوند. حفظ جان مردم و قطع زنجیره بیماری و بهبود شرایط برای زندگی، معیشت و تحصیل و آموزش دانش‌آموزان در اولویت قرار دارد.

رئیس جمهور گفت: امیدواریم درصورت تامین واکسن‌های داخلی در زمان اعلام شده، بتوانیم در کسب و کار و مسایل آموزشی، شاهد شرایط بهتری در نیمه دوم سال جاری باشیم.

وی با بیان اینکه حداقل تا پایان امسال همه باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند، اظهار کرد: واکسن زدن به معنی این نیست که طرف مصون شده است چرا که حدود یکی، دو ماه طول می‌کشد، تا بدن این فرد به شرایط مناسب برسد، ضمن اینکه این واکسن می‌تواند تنها برای یک نوع ویروس مؤثر باشد و چه بسا، فرد با ویروس جهش‌یافته دیگری مواجه شود.

انتهای پیام/ع