رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد:

مردم برای مهار موج سهمگین شیوع کرونا در خانه بمانند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری، از مردم خواست برای مهار موج سهمگین شیوع کرونا در خانه بمانند.

به گزارش گروه استان های پایگاه خبری وردنجان نیوز از شهرکرد، مجید شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: وضعیت استان به لحاظ ابتلا و شیوع بیماری کرونا نگران کننده است و روز‌های سختی را پیش رو خواهیم داشت.

او با اشاره به سرعت بالای انتشار ویروس جهش یافته کرونا از تبدیل وضعیت تمامی شهرستان‌های استان به رنگ قرمز در بازه زمانی کوتاه یک هفته‌ای خبر داد و افزود: با توجه به ابعاد گسترده بیماری و افزایش چشمگیر بیماران سرپایی به زودی با سیل مراجعات بیمارستانی مواجه خواهیم شد.


بیشتر بخوانید


شیرانی اضافه کرد: ظرفیت بخش‌های اختصاص یافته به درمان بیماران کرونایی به سرعت در حال تکمیل است و در صورت تداوم چنین روندی، سایر بخش‌ها به این منظور اختصاص یافته و ارائه خدمات به بیماران غیرکرونایی به تاخیر خواهد افتاد و حتی شاید این ظرفیت‌ها هم پاسخگو نباشد و عوارض ناگواری را شاهد باشیم.

او با بیان اینکه تعیین کننده پایان سناریوی تلخ نوشته شده در شیوع بیماری منحوس کرونا مردم و نحوه ایفای نقش هر یک از آن‌ها است متذکر شد، در شرایط عادی و در صورت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به همین روال پیش بینی می‌شود ۳۰۰ تا ۴۰۰ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست بدهند که در صورت توجه بیشتر به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی این میزان تا ۵۰ درصد کاهش و در صورت سهل انگاری و تضعیف رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا ۵۰ درصد قابل افزایش است.

شیرانی، غلبه بر ویروس سرکش کرونا را نیازمند همدلی و همراهی صمیمانه و واقعی مردم و مسئولین است دانست و ادامه داد: شهر‌ها باید به حالت تعطیلی و تا حد امکان خلوت و کم تردد شوند.

او گفت: اگر چه برخی از مشاغل از اعمال محدودیت‌ها متضرر می‌شوند، ولی پای جان و سلامت انسان‌ها در میان است.

شیرانی اضافه کرد: بار ویروس در استان بالا است لذا همه افراد باید به نوبه خود به کنترل شیوع بیماری کمک کنند.

او، همچنان رعایت سه اصل، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شست و شوی دست‌ها بهترین راه مقابله با بیماری کرونا برشمرد و از مردم خواست با ماندن در خانه به حفظ سلامت خود، خانواده و اجتماع کمک نمایند.

شیرانی افزود: تا چند ماه آینده واکسیناسیون عمومی آغاز می‌شود و اگر چه ممکن است، بیماری کاملا ریشه کن نشود، ولی از خطرات آن کاسته خواهد شد بنابراین توصیه می‌شود، با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از پشیمانی که بابت از دست دادن عزیزی در خانواده بعد از انجام واکسیناسیون و بازگشت به روال عادی زندگی پیش خواهد آمد، جلوگیری کنند.

انتهای پیام/ک