مصدومین ناشی از سوانح رانندگی در چهارمحال و بختیاری ۵۰ درصد افزایش یافت

رئیس اورژانس ۱۱۵ چهارمحال و بختیاری گفت: امسال تعداد مصدومین ناشی از سوانح رانندگی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در استان ۵۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های پایگاه خبری وردنجان نیوز از شهرکرد، محمد حیدری مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اظهار داشت: طرح امداد نوروزی از ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۹ تا ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۰ در استان چهارمحال و بختیاری در حال اجراست.

او افزود: در این مدت حوادث ترافیکی و همچنین میزان مصدومین ناشی از سوانح رانندگی در مقایسه با سال گذشته در چهارمحال و بختیاری به ترتیب ۴۰ و ۵۰ درصد افزایش یافته است.

حیدری از مردم خواست: با توجه به شرایط حاکم در جامعه و وجود ویروس کرونا، همچنان از رفتن به مسافرت‌های غیرضروری بپرهیزند و به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توجه کنند.

او با بیان اینکه اورژانس یکی از سازمان‌های امدادی حیاتی به شمار می‌رود ادامه داد: اورژانس در حفظ جان و سلامتی مردم به عنوان بالاترین و ارزشمندترین دارایی افراد، نقش موثری ایفا می‌کند.

حیدری یادآور شد: برای عملیات اورژانس ۱۱۵ زمان بسیار مهم است به طوری که گاهی ثانیه‌ها در نجات جان افراد نقش آفرینی می‌کنند.

او مزاحمت‌های تلفنی را به عنوان یکی از دردسر‌های اورژانس ۱۱۵ عنوان کرد و گفت: در سال گذشته ۲۰۰ هزار تماس با مرکز اورژانس ۱۱۵ چهارمحال و بختیاری برقرار شد که از این تعداد ۳۰ هزار تماس مزاحم تلفنی بوده است.

حیدری افزود: همچنین از ۲۵ اسفند ۹۹ تاکنون، قریب به ۱۰ هزار تماس با مرکز فوریت‌های ۱۱۵ چهارمحال و بختیاری برقرار شده که نزدیک به ۲ هزار مورد آن مزاحمت بوده است.

او اضافه کرد: لذت بخش‌ترین عملیات در نوروز ۱۴۰۰ مربوط به بیمار مشکوک به کرونا ویروس در یکی از مناطق صعب العبور شهرستان اردل بود که به علت نامساعد بودن شرایط جویی امدادرسانی هوایی انجام نشد و امداد رسانی از طریق جاده در مسیر خطرناک و صعب العبور با مأموریت ۱۲ ساعته انجام شد و خوشبختانه بیمار با انتقال به مرکز بهداشتی از خدمات تخصصی درمانی بهره‌مند شد.

حیدری از امداد خواهان خواست: در صورت بروز حادثه و نیاز به خدمات اورژانسی در تماس با ۱۱۵ خونسردی خود را حفظ کنند و به سوالات کارشناسان پرستاری با دقت جواب دهند.

او یادآور شد: مردم تنها در مواقع ضروری با ۱۱۵ تماس حاصل نمایند و به توصیه کارشناسان برای ارائه خدمات بهتر و اثر بخش‌تر توجه کنند.

حیدری در پایان از مردم خواست: هنگام مواجه با سوانح رانندگی از تجمع در محل حادثه بپرهیزند و برای جلوگیری از فوت وقت، مسیر را برای امدادگران اورژانس ۱۱۵ باز کنند.

انتهای پیام/م