وردنجان نیوز گزارش می دهد؛

کاهش ۱۱ هزار و ۶۴۸ واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به ۵ هزار میلیارد تومان رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 11 هزار و 648 واحد روبه‌رو شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری وردنجان نیوز، ‌بورس اوراق بهادار تهران امروز هم‌زمان با ریزش قیمت دلار در بازار، شاخص کل بورس نیز رو به کاهش بود، به گونه‌ای که در پایان معاملات امروز با ریزش ۱۱ هزار و ۶۴۸ واحد به رقم یک‌میلیون و ۲۸۲ هزار و ۸۷۴ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز با کاهش ۱۵۳۴ واحد به رقم ۴۴۱ هزار و ۱۱۴ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۱۲۶ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۱٫۸ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۹۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳ هزار و ۲۹۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

14000114000462 Test NewPhotoFree
نقشه معاملات امروز بورس تهران

اگر ارزش روز معاملات فرابورس ایران که امروز به بیش از یک‌میلیون و ۸۳۹ هزار میلیارد تومان رسید، را درنظر بگیریم، ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به ایران به ۵ هزار و ۱۳۴ میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمزپوش بودند اما میزان کاهش شاخص‌ها زیر یک‌درصد بوده است.

شاخص کل و شاخص قیمت با کاهش ۹ دهم درصد روبه‌رو شد. شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۳۵ صدم درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۷۳ صدم درصد کاهش یافت.

شاخص بازار اول بورس ۹۹ صدم درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۷۹ صدم درصد افت کرد.

14000114000467 Test NewPhotoFree
روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز نمادهای مهم بورسی به جای تقویت شاخص در کاهش آن مؤثر بودند که به ترتیب می‌توان به نمادهای شرکت فولاد مبارکه،‌ ملی‌ مس، شستا، پتروشیمی خلیج فارس، چادرملو، پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی پارس بوده‌اند.

نمادهای پرتراکنش در بورس امروز شامل دارویی برکت، اپال کانی پارس، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی‌ماشین‌سازی اراک، کشتیرانی جمهوری اسلامی، تأمین سرمایه امین و لعاب ایران بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخض کل در پایان معاملات ۱۱۹ واحد افت کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۳ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۲۳۲ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۸۱۰ میلیون سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۳۷ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۸۳۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

14000114000465 Test NewPhotoFree
وضعیت امروز پالایش یکم

واحدهای سرمایه‌گذاری پالایش یکم که در روز اول به قیمت ۱۰ هزار تومان به مردم فروخته شد، امروز به جای سود، با ۲۳ درصد زیان همراه است.

امروز نمادهای آریا ساسول، بیمه پاسارگاد، پتروشیمی زاگرس، صبا تأمین، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی مارون و فولاد هرمزگان به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل یارانه هم‌افزا، برق و انرژی پیوندگستر پارس، پلیمر آریا ساسول، مادیران، توسعه مسیر برق گیلان، بیمه معلم و بیمه پاسارگاد بوده‌اند.

به گزارش وردنجان نیوز، امروز همچنین در بازار ارز قیمت دلار رو به کاهش بود و هم‌زمان شاخص بورس هم کاهش یافت.

در حال حاضر بازار سرمایه ایران با حضور حدود ۶۰ میلیون ایرانی معادل ۷۵ درصد جمعیت کشور به یکی از مردمی‌ترین بازارهای بورس در ایران تبدیل شده است که لازم است قوانین بورس به تناسب حضور این تعداد از افراد و به نفع سرمایه‌گذاران خرد تغییر پیدا کند تا در حین حفظ حرفه‌گری بازار به این طریق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را و افزایش پس‌انداز ملی را تقویت کنند.

همچنین تاکنون ۱۳۰ شرکت بورسی سود سهام خود را به صورت متمرکز از طریق شماره حساب‌های شبا در سامانه سجام واریز کرده‌اند.

امروز همچنین مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی قول داده است، امسال سامانه پس از معاملات یا اصطلاحاً پست‌ترید جدید در بازار سرمایه راه‌اندازی شود.

انتهای پیام/م