یارانه کالایی یا نقدی؟

اعلام جزئیات تازه ای از طرح کالابرگ الکترونیک

در طرح کالابرگ الکترونیکی به خلاف طرح هوشمندسازی یارانه آرد هیچ گونه دستگاه پوز جدیدی به عرضه کنندگان کالا‌های اساسی تعلق نخواهد گرفت و هیچ دستگاه پذیرنده‌ای نیز از شبکه شاپرک حذف نخواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وردنجان نیوز :   بر اساس اعلام اخیر مسئولان وزارت رفاه، دولت به منظور تقویت سلامت غذایی خانوار‌ها این امکان را برای آن‌ها ایجاد می‌کند که به اعتبار یارانه بتوانند یک ماه زودتر کالا‌های اساسی را خریداری کنند.
در این اعلامیه تأکید شده است: «طرح کالابرگ الکترونیک در حال پیاده سازی مقدمات اجرا در استان هرمزگان است. این امکان برای تمام جامعه یارانه بگیر هرمزگان پس از اطلاع رسانی از سوی رسانه‌ها فعال خواهد شد. استفاده از اعتبار از طریق تمامی کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار، امکان پذیر خواهد بود و در مورد کالا‌های مشمول طرح نیز الزامی به خرید یک نشان تجاری مشخص نیست و افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند، همچنین این طرح برای یارانه بگیران اختیاری است و هم وطنان پس از اعلام رسمی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند «پیگیری‌های تازه تسنیم از وزارت رفاه نشان می‌دهد؛ طرح جدید کالابرگ الکترونیک «به صورت نسبی» در استان هرمزگان آغاز شده و در صورتی که نتایج آن موفقیت آمیز باشد به زودی در سراسر کشور پیاده سازی می‌شود، همچنین جزئیات مهم این طرح در هفته جاری از سوی وزارت رفاه اطلاع رسانی خواهد شد.

طرح جدید دولت شامل چند نقطه عطف است که یکی از برجسته‌ترین آن‌ها رونمایی از یک شبکه اعتباری سراسری است که کنار شبکه شاپرک قرار خواهد گرفت. «شبکه اعتباری ایرانیان» موسوم به «شما»، از یک سازوکار فنی منحصر به فرد استفاده می‌کند که می‌تواند امتیازات و تسهیلات مهمی برای خانوار‌های ایرانی فراهم کند، موضوعی که در سنوات اخیر یکی از چالش‌های حمایت از اقشار آسیب پذیر بوده و حالا با رونمایی از این دستاورد جدید بخشی از عقب افتادگی‌های کشور در حوزه حمایت از اقشار محروم به صورت کلی برطرف خواهد شد.

۱ ـ در طرح کالابرگ الکترونیکی به خلاف طرح هوشمندسازی یارانه آرد هیچ گونه دستگاه پوز جدیدی به عرضه کنندگان کالا‌های اساسی تعلق نخواهد گرفت و هیچ دستگاه پذیرنده‌ای نیز از شبکه شاپرک حذف نخواهد شد.

۲ ـ تعداد قلم کالا‌های مشمول این طرح باید در مصوبه هیئت دولت تعیین شود، اما هیچ گونه محدودیتی در نشان‌های عرضه کننده اقلام تعیین شده وجود نخواهد شد. پیش بینی می‌شود بین ۵ تا ۱۷ قلم کالا در این طرح به صورت یارانه‌ای در اختیار خانوار مشمول قرار بگیرد.

۳ ـ اعتبار به صورت ماهیانه در حساب سرپرست خانوار ـ بر اساس کد ملی و نه صرفا کارت واریز یارانه نقدی ـ شارژ خواهد شد.

۴ ـ در صورت عدم مصرف بخشی از اعتبار مذکور امکان دریافت نقدی اعتبار مصرف نشده برای سرپرست خانوار وجود خواهد داشت، در واقع سیکل شارژ اعتبار به صورت ماهیانه است.

۵ ـ در طرح «شما» شاهد رونمایی از یک سوئیچ کالایی هستیم، یعنی اگر کالای انتخاب شده جزو گروه اقلام مشمول در سبد تعیین شده باشد، بعد از خرید معادل مابه التفاوت نرخ یارانه‌ای و آزاد از اعتبار سرپرست خانوار کسر خواهد شد.

مزایای یارانه کالایی

دکترمهدی فیضی، اقتصاددان و استاد دانشگاه فردوسی، در گفتگو با شهرآرا درباره طرح کالابرگ الکترونیک گفت: پرداخت یارانه به صورت نقدی و غیرنقدی هرکدام دارای معایب و مزایایی است. از این رو اگر بخواهیم نحوه پرداخت یارانه را تغییر دهیم، این مسئله نیازمند بررسی و ارزیابی فواید اجرای یارانه نقدی و غیر نقدی است. خوشبختانه دولت طرح یارانه کالایی جدید را به صورت آزمایشی در یکی از استان‌های کشور اجرا کرده است. همین مسئله امکان ارزیابی آن را فراهم می‌کند. این مسئله کمک می‌کند تا این طرح در صورت کشوری شدن بهتر اجرا شود.

وی با بیان اینکه معمولا در یارانه نقدی افراد از قدرت تصمیم گیری بیشتری برای یارانه خود برخوردار هستند، بیان کرد: البته این مسئله بر روی کاغذ است و ممکن است که در عمل مبلغ یارانه آن گونه که هدف گذاری شده صرف افزایش رفاه خانواده نشود. به عنوان مثال ممکن است که پدر خانواده مبلغ یارانه را صرف هزینه شخصی خود کند. از این رو اگر طرح پرداخت یارانه به صورت غیرمستقیم با در نظر گرفتن ویژگی‌های منطقه‌ای اجرا شود، این اقدام موفقیت آمیز خواهد بود. ضمن اینکه این مسئله سبب می‌شود تا تقاضا برای کالا‌های تولیدی مشمول یارانه نیز افزایش یابد و وضعیت آن‌ها بهتر شود. وی تأکید کرد: در مجموع اگر طرح یارانه کالایی با توجه به ویژگی‌های منطقه‌ای اجرا شود می‌تواند تأثیر بهتری بر روی رفاه خانوار‌ها داشته باشد.

انتهای پیام/