با موافقت نمایندگان مجلس؛

موافقت نمایندگان مجلس با بررسی دو فوریت طرح اعطای وام ازدواج به یک میلیون زوج جوان ایرانی

نمایندگان مجلس برای حل موانع قانونی دریافت وام ازدواج با دو فوریت طرح اصلاح قانون حمایت از خانواده موافقت کردند.

به گزارش پایگاه خبری وردنجان نیوز،نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۸ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به تقاضای دو فوریت در مورد طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با ۱۷۰ رأی موافق، ۳۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در جلسه با این تقاضا موافقت کردند.

محسن دهنوی نماینده متقاضی دو فوریت طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، گفت: با پیگیری مجلس وام ازدواج برای زوج ۲۵ سال به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد که با تورم افسارگسیخته این رقم قابل توجه نیست با این حال سال گذشته تنها ۳۰ درصد از جمعیت هدف توانستند وام ازدواج دریافت کنند.

وی ادامه داد: تعدادی از جوانان کشور به دلیل موانع قانونی، چون بدهی مالیاتی، بدهی به افراد و مشمولین غایب نظام وظیفه امکان دریافت وام ازدواج را نداشتند، جمعیت بالغ بر یک میلیون نفر از این تسهیلات برخوردار نمی‌شوند بنابراین در تلاش هستیم مسئله این جوانان را حل کنیم و لازم است بدانید که مشکل منابع مالی ندارد و صرفا باید موانع قانونی برطرف شود.

عبدالناصر درخشان در مخالفت با دو فوریت الحاق یک ماده به قانون مذکور، بیان کرد: بخش زیادی از جامعه به دلیل قانون مذکور نتوانستند از تسهیلات مدنظر در قانون استفاده کنند و در واقع استان‌های محروم، محروم‌تر شدند. باید اصلاح قانون به صورت اساسی صورت گیرد و بی عدالتی در استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی از بین برود.

درخشان در تذکری، گفت: در جلسه روز یکشنبه در مجلس اتفاقی افتاد که در شان مجلس نبود، تریبون یکی از نمایندگان در حین صحبت متاسفانه قطع شد.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، لاشار، بنت، آشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: نمی‌دانم چه موضوعی را می‌خواست مطرح کند، اما در بیلبورد‌ها و همه جا نوشته شده که نمایندگان مجلس می‌توانند آزادانه و با حریت حرف‌های خود را بزنند، این بدعت عجیبی بود، انتظار دارم نمایندگان خردمند و انقلابی مجلس این ظرفیت را داشته باشند که هر صدایی که در مجلس بلند می‌شود بشنوند و تریبون مجلس متعلق به همه ملت ایران است.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به درخشان، تاکید کرد: روز یکشنبه آن نماینده ۲ دقیقه فرصت داشته و آن ۲ دقیقه تمام شده و میکروفن این نماینده قطع می‌شود حتی وقت وی هم به اشتباه جابه جا شده بود که نباید می‌شد، خواهش می‌کنم وارد این موضوعات نشوید.

علی اکبر علیزاده برمی در دفاع از تقاضای دو فوریت طرح الحاق یک ماده به قانون جوانی جمعیت بیان کرد: بیش از ۱۰ سال است که فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه جوانی جمعیت زمین مانده است با این حال با قانون مذکور شاهد شیب ازدواج و فرزندآوری بوده ایم و کاهش طلاق رخ داده است باید موانع از سر راه جوانان برای ازدواج و فرزندآوری برداشته شود.

در ادامه محمدرضا پورابراهیمی با بیان مخالفت با دو فوریت طرح الحاق یک ماده به قانون جوانی جمعیت، گفت: طبق گزارش‌های واصله تنها ۸ سال برای جبران جوانی جمعیت فرصت داریم، اما موضوع مطرح شده به ۲ دلیل نباید به صورت دو فوریت بررسی شود اولا مجموعه تکالیف برای نظام بانکی بیش از منابع مالی است از سوی دیگر بین منابع و مصارف ترازی وجود ندارد از این رو پیشنهاد می‌شود به جای آنکه در بازه زمانی کوتاه دغدغه دوستان در خصوص جوانی جمعیت رفع شود اجازه دهند با کار کارشناسی جوانب کامل تری دیده شود و در سرفصل‌های مختلف مشکلات را رفع کنیم.

مهدی عسگری با تاکید بر بررسی دو فوریتی طرح مذکور، گفت: متاسفانه موانعی بر سر راه جوانان برای دریافت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری است که باید آن‌ها را رفع کنیم، متاسفانه بانک‌ها در ارائه تسهیلات خرد مردم را اذیت می‌کنند، اما در مقابل وام‌های کلان برای بنگاه داری و سفته بازی ارائه می‌کنند. تاکید دارم که مجلس موضوعاتی که باعث رضایتمندی اجتماعی می‌شود را در اولویت قرار دهد.

 

انتهای پیام/م