نکته بهداشتی روز:

آیا واقعا ویتامین یا مکملی وجود دارد که از زوال عقل یا آلزایمر پیشگیری می‌کند؟

بیماری آلزایمر، شایع‌ترین نوع زوال عقل علاج قطعی ندارد و معدودی از داروها هم برای کنترل علائم آن در مراحل اولیه به کار می‌روند، بنابراین شاید بپرسید آیا ویتامین یا مکملی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری وردنجان نیوز : گرچه یک رژیم غذایی سالم که شامل دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم از راه غذاها است، برای سلامت همه اندام‌های بدن از جمله مغز ضروری است، اما هیچ ویتامین یا مکملی  (از ویتامین E گرفته تا گیاه جینکو بیلوبا) وجود ندارد که ثابت شده باشد مصرف آن باعث پیشگیری از آلزایمر می‌شود یا روند بیماری به سمت بدتر شدن را متوقف می‌کند یا این روند را کُند می‌کند.

راه اصلی پیشگیری از هر نوعی از زوال عقل (از جمله آلزایمر و زوال عقل عروقی ناشی از سکته‌های مغزی متعدد) آنچنان که در آخرین دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت در این باره در سال ۲۰۱۹ آمده است،  این است که سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید و از این طریق عوامل خطرساز یا زمینه‌ساز شناخته‌شده برای این بیماری‌ها را کنترل کنید.

بنابراین باید وزن، میزان کلسترول، فشار خون و قند خونتان را در حد طبیعی نگهدارید، به مقدار کافی ورزش کنید، از رژیم غذایی مدیترانه‌ای (که بر مصرف روغن زیتون، میوه‌ها، سبری‌ها، مغزهای خوراکی و ماهی تاکید دارد و مصرف گوشت قرمز و گوشت‌های فراوری‌شده به حداقل می‌رساند) پیروی کنید.

همچنین باید سیگار کشیدن و مصرف زیانبار الکل را کنار بگذارید.

اما در این انتخاب‌ها برای سبک زندگی سالم مصرف مکمل‌های ویتامینی یا مکمل‌های دیگر به شما کمکی نمی‌کند. هیچ شاهد علمی وجود ندارد که مصرف انواع مکمل‌های ویتامین‌های B، ویتامین E، مولتی‌ویتامین یا مکمل‌های روغن ماهی یا مکمل‌های دیگر کمکی به کاهش خطر دچار شدن به زوال عقل کنند.

سازمان جهانی بهداشت هم مصرف هیچ مکمل یا ویتامینی را برای جلوگیری از افت توانایی‌های شناختی و پیشگیری از زوال عقل توصیه نمی‌کند.

ضمنا اخباری که بر مبنای این یا آن پژوهش درباره تاثیربخشی یک ویتامین یا مکمل در پیشگیری از آلزایمر منتشر می‌شوند، نباید ملاک عمل شما باشند. حتی اگر این اخبار دقیق و مطابق واقع باشند، پژوهش‌های پزشکی درجه اعتبار یکسانی ندارند و یافته‌های آنها باید تجزیه ‌و تحلیل شوند.

راه درست‌تر این است که از دستورالعمل‌ها یا راهنمای معتبر کشوری یا جهانی که گروه‌های کارشناسان متخصص پس از بازبینی همه پژوهش‌ها و شواهد در این مورد تدوین  می‌کنند، پیروی کنید.

راهنمای سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری از کاهش توانایی‌های شناختی و زوال عقل را می‌توانید در این لینک به دست بیاورید.

انتهای پیام/